Termodżety i dżety

akcesoria

Dżety zwane również termodżetami, kryształkami lub cyrkoniami to elementy ozdobne, przyklejane do materiału pod wpływem wysokiej temperatury, które imitują naturalne kamienie.

Nie są one co prawda duże jak np. kamienie fasetowane, ale świetnie sprawdzają się w zdobieniu odzieży czy obuwia. Wielkości dżetów, zwykle spotykane na odzieży na której tworzone są z nich całe motywy ozdobne, wynoszą najczęściej 2, 3, 4, 5 i 6 mm. Niby niewielkie wymiary ale dzięki wykorzystaniu tak drobnych elementów możliwe jest ułożenie nawet najbardziej skomplikowanych wzorów.
Dżety występują w przeróżnych kolorach – od tradycyjnego przeźroczystego kryształka, przez odcienie różu, fioletu, niebieskiego, aż po odcienie żółci. Warto również wspomnieć o kolorach "specjalnych" czyli kolorach opalizujących, których odcienie zmieniają się w zależności od kątów padania światła, a także dżetach wyglądających jak czyste złoto czy srebro.
Motywy z termodżetów można również w łatwy sposób urozmaicić poprzez zastosowanie innych ozdób tego typu jak blaszki stożkowe czy pół perły metalowe. Wzory tworzone z różnych ozdób typu hot fix jeszcze bardziej przyciągają uwagę, poprzez różnorodność odcieni kolorów, które mogą być w ten sposób zastosowane.
Fasetowane kamienie akrylowe to kamienie, których krawędzie ścięte są pod skosem, tworząc liczne załamania, dzięki czemu światło padające na kamień z różnych kątów odbija się od niego sprawiając wrażenie, że kamień się mieni.
Najbardziej popularne są kamienie okrągłe, kwadratowe, owalne czy kamienie w kształcie łez, przez niektórych porównywane z kształtem kropli wody.
Kamienie te występują albo jako kamienie do przyszywania ( z dziurkami), lub jako kamienie do przyklejania. Te ostatnie można jednak wybrać albo w wersji z zaimpregnowanym klejem, który pod wpływem temperatury się rozpuszcza i pozwala na przyklejenie do wybranego materiału, albo w wersji bez kleju – wtedy spodnia strona kamienia jest gładka i kamień należy przykleić klejem np. z pistoletu.
Blaszki płaskie to blaszki metalowe, które wyglądem przypominają główkę od gwoździa – są całkowicie płaskie. Jeżeli chodzi o kolory tych blaszek, to podobnie jak w przypadku blaszek stożkowych i półpereł metalowych, spotkać je można przede wszystkim w podstawowych kolorach tj. srebrze i złocie, w połysku i macie.
Wszystkie blaszki to ozdoby typu hot fix, czyli ozdoby przyklejane na ciepło. Na każdej blaszce, od spodu znajduje się specjalny wysuszony klej, który w kontakcie z wysoką temperaturą pozwala na przyklejenie blaszki do wybranych materiałów.