Koronki i gipiury, czyli wyjątkowa ozdoba odzieży – Kielce

Koronki i gipiury są najbardziej ekskluzywnym wykończeniem każdej garderoby i tekstyliów domowych. W zależności od użytej tkaniny możemy dostosować odpowiedni rodzaj taśmy koronkowej. To produkty podnoszące walory estetyczne różnych wyrobów. Stosuje się je przede wszystkim do zdobienia damskiej, eleganckiej odzieży, ale nie tylko. Koronki i gipury to również idealny dodatek do dekoracji domowych.

Do dzianin rozciągliwych stosujemy taśmy koronkowe elastyczne, do tkanin pozostałych taśmy koronkowe stałe. W naszym sklepie internetowym z dodatkami krawieckimi znajdą Państwo:

  • koronkę irlandzką – w odróżnieniu od zwykłego szydełkowania, składa się z pojedynczych motywów - listków, kwiatów, różyczek, łączonych później ażurową siateczką wykonywaną igłą (to te piękniejsze) lub cieniutkim łańcuszkiem szydełkowym,
  • gipiurę (wiele osób myli ją z haftem) – to rodzaj koronki klockowej zwanej też koronką wenecką. Niezwykle trudna do wykonania, o dużych, nieregularnych oczkach i wypukłym reliefowym wzorze. Była najpopularniejszym dodatkiem w XIX w., obecnie wykonywana maszynowo,
  • koder to najczęściej gotowa koronka, która może być np. francuska. Jej motywy są obrabiane delikatnym kordonkowym sznurkiem na zewnętrznych krawędziach, co sprawia że jest bardziej wyrazista. Koder ma dosyć ciekawą fakturę. Proponujemy wyroby wykonane na gładkich tłach z tiulu, gazy, szyfonu, wykonane haftem matowym lub wzbogacone metalową nitką. Wzór wschodni jest cekinowany i koralikowany,
  • koronkę makramową to inaczej makrama szydełkowa, koronka rumuńska, arabeska. To niezwykle plastyczna koronka, z której można tworzyć cuda i wydaje się równie pracochłonna co koronka irlandzka, ale łatwiejsza do wykonania,
  • koronkę klockową – wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych lub bawełnianych (czasem także jedwabnych) nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Istnieje wiele odmian koronek klockowych charakterystycznych dla różnych regionów świata. W zależności od rodzaju do jej zrobienia używa się od kilku do ponad 100 par klocków i wtedy jest to już niewiarygodnie trudna i wymagająca niezwykłej uwagi i cierpliwości praca.

Stąd ceny najpiękniejszych koronek sięgają cen drogocennej biżuterii - i słusznie. Dawniej, szlachetne koronki zapisywane były w testamentach, dzisiaj najcenniejsze trafiają do muzeów lub kolekcjonerów i można je zobaczyć na wybiegach haute couture. Istniała też fantastyczna, starsza Zakopiańska Szkoła Koronkarska, zwana pod koniec ''Szpulkami'', ufundowana w 1883 roku przez Helenę Modrzejewska, którą niestety w roku 2008, po 125 latach wspaniałej działalności zamknięto!

Koronki angielskie

W swoim asortymencie mamy także angielskie koronki pochodzące z Bedfordshire - Honiton in Devon. Ich charakterystyczne elementy to:

  • łańcuszki,
  • pikotki,
  • motywy florystyczne.

Koronki angielskie są siateczkowe i wykonywane na tle heksagonalnym (tulle) charakterystyczne dla Buckinghamshire. Elementem wyróżniającym jest zastosowanie grubego kordonka podkreślającego ozdobne motywy.

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu naszą wyjątkową kolekcję subtelnych, eleganckich koronek i gipiur. Zapraszamy również do poznania naszej pozostałej oferty akcesoriów – w tym pasków, lamówek i wielu innych.

Koronki z haftem angielskim

Koronki z haftem angielskim, które są dostępne w naszym sklepie internetowym wykonuje się na hafcie płaskim. Są to niezwykle subtelne i delikatne dodatki do odzieży czy ozdób domowych. Dysponujemy prostymi wzorami koronek, które sprawdzą się zarówno podczas oficjalnego wyjścia, jak i na co dzień. Koronki z haftem angielskim są stosowane często przy wykończeniu pościeli, obrusów, bielizny czy damskich bluzek i sukienek. Proponujemy białe koronki wykonane na lekkim, zwiewnym i oddychającym materiale.

koronki i gipiury

koronki i gipiury
koronki i gipiury
2